Mój zestaw narzędzi

Cześć! Dziś podzielę się z Wami moim zestawem, a raczej całym środowiskiem pracy. Może komuś przyda się jakiś programik. Zapraszam!

System operacyjny: Windows 10 / Linux Mint 18

W pracy używam Windowsa, jest to narzucone z góry. Natomiast w domu, kiedy robię prywatne projekty stawiam na linuxa. Czemu? Głównie pewnie przez terminal i prostotę pracy. Poza tym praktycznie nic nie brakuje temu systemowi jeśli chodzi o webdev. Nie można ukryć, że dużo łatwiej użyć git’a na linuxie niż na windowsie, przynajmniej dla mnie.

Edytor: Sublime Text 3/Brackets

Darmowy edytor, świetny i bardzo prosty. Jak dla mnie niczego mu nie brakuje, a co bardzo ważne, ma kilka wtyczek, które przyśpieszają pracę kilkukrotnie. Taką wtyczką jest np Emmet. Podobną funkcjonalność o ile nie większą nawet oferuje Brackets, nie mniej, przynajmniej u mnie, ma skłonności do wysypania się zarówno na Windowsie jak i Linuxie.

Serwer lokalny: Apache

Nic wyjątkowego, tak naprawdę to cały pakiet LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP).

 Zarządzanie zadaniami: Nozbe

Niezawodna aplikacja, dzięki której panuje nad wszystkim co mam do zrobienia. Dostępna na smartfony, jako webaplikacja oraz jako program na Windowsa i Linuxa oraz chyba na MacOSX. Aplikacja oparta jest o Getting Things Done.

Notatki: Evernote

Jak dla mnie Evernote jest niezastąpiony jeśli chodzi o notatki, chociaż czasem używam też Keep od Google.

Kalendarz: Kalendarz Google

Ostatnio wydaje mi się, że staje się fanbojem Google, coraz bardziej doceniam synchronizacje, cały pakiet Googla i ogólnie estetykę tych aplikacji. Jak dla mnie kalendarz Google jest chyba najładniejszym kalendarzem w Google Play.

Dysk w chmurze: Google Drive

Oczywiście nie inaczej, musiał być Google. Do innych dysków jakoś nigdy nie mogłem się przekonać, a poza tym mam sporo miejsca na nim, wystarczająco wręcz.

Programy graficzne: W pracy Photoshop, w domu GIMP i Inkscape

Wiele nie trzeba mówić, w domu darmowe oprogramowanie, bardzo dobre zresztą, GIMP do grafiki rastrowej, Inkscape do wektorów. Rzecz jasna Ps’a też bardzo doceniam i czasem bywa niezbędny, bo GIMP nie zawsze daje sobie ze wszystkim radę albo nie jest na tyle wygodny w pewnych zastosowaniach.

Przeglądarka: Podstawowa oczywiście Google Chrome (jakże inaczej!), ale mam też Vivaldi, czasem tak mi bardziej pasuje.

To chyba wszystkie programy, które na tę chwilę używam. Pominąłem jeszcze niektóre narzędzia, ale o tym następnym razem. Hej!